Siedziba firmy
Aleja Tysiąclecia 11 82-300 Elbląg |
tel. +48 (55) 237 60 00 fax +48 (55) 237 60 01 |
Adres e-mail: |
Oddział w Warszawie
ul. Grzybowska 80/82 lok. 700 00-844 Warszawa |
Teledetekcja umożliwia pozyskiwanie ogromnych ilości danych na temat środowiska miejskiego. Dzięki szczegółowym analizom możliwe jest wydobycie z tych danych informacji kluczowych dla lepszego zarządzania terenami zieleni w mieście. Wykorzystując technologię staramy się dostarczać produkty skoncentrowane na potrzebach odbiorcy, zapewniając tym samym praktyczne zastosowanie.
Projekt systemu błękitno-zielonej infrastruktury dopasowany do twojego miasta. Opracowanie eksperckie oparte na wnioskach wypływającej z całej serii analiz teledetekcyjnych pozwalających zmapować stan obecny i występujące problemy. W ramach projektu dostarczamy mapy oraz raport zawierający szczegółowe analizy, rekomendacje co do kształtowania systemu oraz wytyczne planistyczne.
Posiadanie projektu zielonej infrastruktury opartego o dane, analizy i wiedzę ekspertów, zapewnia pełną diagnozę stanu Zielonej Infrastruktury oraz listę działań w celu poprawy jakości życia mieszkańców w zakresie:
Opracowujemy miejski plan adaptacji do zmian klimatu, zgodnie z wytycznymi MKiŚ po aktualizacji (2023). Nasze MPA zawiera koncepcję zazieleniania miasta i koncepcję zagospodarowania wód opadowych i roztopowych. Dodatkowo w raporcie zamieszczamy wnioski i wytyczne planistyczne, które opierają się na wynikach analiz teledetekcyjnych, zapewniająchych szczegółową informację o dokładnej lokalizacji problemowych zjawisk i ich skali.
Dobrze skonstruowany MPA pozwala precyzyjnie zdiagnozować zagrożenia klimatyczne dla miasta i zapewnia odpowiednio dopasowane propozycje działań adaptacyjnych. Produkt pozwoli spełnić wymóg MKiŚ posiadania MPA przez miasta powyżej 20 tys mieszkańców. MPA jest często podstawą przy staraniu się o dofinansowanie inwestycji z zakresu adaptacji miast z funduszy europejskich.
Teledetekcyjną inwentaryzacja wszystkich terenów zielonych na podstawie interpretacji ortofotomapy, wysokościowego modelu koron drzew i istniejących baz danych (BDOT10k, BDL, OSM). Kategoryzujemy tereny ze względu na przyjętą typologię i analizujemy stan własnościowy.
Wydzielamy do 14 klas terenów zielonych.
Podstawowe źródło informacji o typach zieleni w mieście, ich ilości i strukturze.
Kompleksowa przestrzenna baza danych stanowiąca najistotniejszy podkład do dalszych prac planistycznych.
Mapa koron drzew powstaje w procesie segmentacji, polegającym na wyodrębnieniu poszczególnych koron drzew z chmury punktów lidar. Korony drzew przedstawione są za pomocą okręgów których rozmiar i barwa symbolizują powierzchnię rzutu korony oraz wysokość drzewa lub objętość korony.
Dokładna inwentaryzacja drzew w mieście.
Baza danych dla poszczególnych drzew pozwala na lepsze zarządzanie zielenią wysoką.
Mapa pni drzew przedstawia punktową lokalizację pni drzew. Integrujemy pnie z mapą koron drzew i uspójniamy wynik tak by obie bazy pasowały do siebie.
Dokładna inwentaryzacja drzew w mieście. Baza danych dla poszczególnych drzew pozwala na lepsze zarządzanie zielenią wysoką.
Na podstawie termalnych obrazów satelitarnych przygotowujemy mapy rozkładu temperatur podłoża i intensywności powierzchniowej miejskiej wyspy ciepła. W wyniku analizy obrazu wyznaczamy także zasięg PMWC.
Analiza pozwola precyzyjnie wskazać miejsca występowania miejskiej wyspy ciepła i zlokalizować najbardziej dotknięte tym zjawiskiem obszary. Umożliwia podjęcie działań mających na celu zniwelowanie negatywnego wpływu MWC na okolicę. Analizę można również wykorzystać we wniosku o dofinansowanie programów służących m.in. zwalczaniu MWC.
Analiza lokalnych wysp gorąca, wynikiem której jest wektorowa warstwa zasięgów wskazująca konkretne miejsca charakteryzujące się wyższą temperaturą powierzchni od bezpośredniego otoczenia
Rezultatem jest raport z weryfikacją i oceną konkretnych wskazań.
Opracowanie umożliwia analizę poszczególnych przypadków i w zależności od zagospodarowania terenu rekomendację konkretnych działań takich jak: miejscowy rozwój zielonej lub błękitnej infrastruktury, odbrukowywanie obszaru, niedogęszczanie zabudowy, wprowadzenie zacienienia.
Analiza sieciowa wyznaczająca zasięgi dostępności do terenów zieleni urządzonej w odległości pieszej (liczone po siatce chodników i ścieżek). Wynik końcowy uwzględnia bariery dostepności takie jak trasy szybkiego ruchu czy rzeki.
Mapa pozwala ocenić jaki procent mieszkańców posiada dostęp do terenów zieleni w zadanej odległości. a także wskazać obszary problemowe wymagające podjęcia działań na rzecz zazielenienia.
Przeprowadzamy symulacje deszczu nawalnego. W wyniku analizy spływu powierzchniowego uwzględniającej rzeźbę terenu wskazujemy miejsca w których naturalnie zbiera się woda i w jakiej objętości. Mapujemy obszarów bezodpływowe i zagrożone zalaniem w przypadku deszczy nawalnych.
W raporcie poza mapami zamieszczamy rekomendacje miejsc do zagospodarowania pod ogrody deszczowe lub zbiorniki retencyjne.
Wynikowa mapa pozwola zrozumieć, gdzie występuje największe ryzyko lokalnych podtopień i zarekomendować działania takie jak wskazanie powierzchni do odbrukowania, co pozwoli na zwiększenie infiltracji wód opadowych do gruntu czy też lokalizacja zbiorników retencyjnych i ogrodów deszczowych.
Na podstawie zaawansowanej klasyfikacji wysokorozdzielczej ortofotomapy dostarczamy bardzo szczegółową mapę powierzchni zasklepionych. Dokładność detekcji na poziomie 80-90% z możliwością ręcznej poprawy.
W raporcie dodatkowo znajduje się analiza rozkładu powierzchni uszczelnionych w mieście wraz z opisem.
Precyzyjna inwentaryzacja powierzchni nieprzepuszczalnych pozwala na ocenę stopnia uszczelnienia danego obszaru i rekomendację działań w zakresie odbrukowania części terenów, w celu niwelowania efektu miejskiej wyspy ciepła bądź zwiększenia infiltracji do gruntu.
Mapa powierzchni biologicznie czynnych odpowiada poziomem szczegółowości mapie powierzchni nieprzepuszczalnych. Na podstawie mapy analizujemy też procentowy udział PBC dla wybranych jednostek przestrzennych.
Mapa pozwala na obliczenie wskaźnika PBC dla działek lub większych jednostek przestrzennych i weryfikację zapisów MPZP. Umożliwia również rekomendację obszarów pod dogęszczenie zabudowy, co pomoże ograniczyć rozrastanie się z miasta na obrzeżach.
Na podstawie danych LiDAR opracowujemy średniego miesięcznego natężenia promieniowania oraz mapy potencjału solarnego.
Mapy mogą zostać wykorzystane jako pomoc m.in. przy doborze odpowiednich gatunków roślin do występujących warunków oświetleniowych oraz przy określaniu potencjału solarnego dachów.
Analiza oparta o ekstrakcję parametrów szorstkości, przy wykorzystaniu obrysów budynków oraz zieleni wysokiej z chmur punktów.
W przypadku wykrycia obszarów spełniających kryteria korytarzy napowietrzających, mapa może stanowić podstawę do podjęcia decyzji o ochronie korytarza i wyłączenia danego obszaru z zabudowy.
Aleja Tysiąclecia 11 82-300 Elbląg |
tel. +48 (55) 237 60 00 fax +48 (55) 237 60 01 |
Adres e-mail: |
ul. Grzybowska 80/82 lok. 700 00-844 Warszawa |